Bâki Kalan Bu Kubbede Bir Hoş Sadâ imiş
Balkanlar - Trakya'nın Tek Internet Televizyonu
 
Yayında :
Klipler
 
 
Balkanların Sesi                    Bâkî kalan bu kubbede bir hoş 'sadâ' imiş                   SEDATV.NET                   Rumelinin Sesi                   SEDATV.NET                  
 

Kosova ve Sırbistan arasındaki barikat sorunu devam ediyor

 

İki Balkan ülkesi Sırbistan ve Kosova arasında bir süredir devam eden gerilimin yükselmesine neden olan barikat sorunu 3'üncü gününde de sürdü.

Sırp kökenli eski polis memuru Dejan Panticin gözaltına alınmasına tepki göstermek amacıyla 10 Aralıkta Kosovanın kuzeyindeki Jarinje ve Bernjak sınır kapılarına giden yollara barikat kuran Kosovalı Sırplar, bölgedeki nöbetlerini bugün de sürdürdü.

Araçlarla yolu kapatan barikatlara ilişkin açıklama yapan Kosova polisi, kuzeyde durumun aynı olduğunu, sınır kapılarının kapalı kalmaya devam ettiğini bildirdi.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic de uluslararası kurumların Sırpların seslerini "barikatlar" aracılığıyla duyduğunu savunurken, Panticin hakkında herhangi bir kanıt olmadan gözaltına alındığını ve kendisinin kalp hastası olduğunu söyledi.

Bu arada, Avrupa Birliği (AB) Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcakın yarın Sırbistan ve Kosovayı ziyaret edeceği duyurulurken, iki ülke arasındaki gerginliğin düşürülmesinin ele alınacağı tahmin ediliyor.

Bölgede gergin bekleyişin devam ettiği ve okulların dün olduğu gibi bugün de eğitime ara verdiği bilgisi paylaşıldı.

Kosovalı Sırplar daha önce de birçok kez barikatlar kurarak Kosovanın aldığı kararlara tepki göstermişti.

Kosova ve Sırbistan gerginliği

Sırp nüfusun yoğun yaşadığı Kosovanın kuzeyindeki 4 belediyede 18 Aralıkta yapılması planlanan erken genel seçim öncesi iki ülke, bir kez daha karşı karşıya gelmişti.

Kosovanın, seçim öncesi bölgedeki güvenliği sağlamak amacıyla ülkenin kuzeyindeki yoğun Sırp nüfuslu bölgelerde güvenlik güçlerinin mevcudiyetini artırması ise iki ülkenin karşılıklı gerilmesine neden olmuştu.

 

Kuzeyde yaşanan olayların ardından Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, erken yerel seçimlerin Nisan 2023e ertelendiğini duyurmuş ancak bu karar bölgedeki gerginliği düşürmemişti.

Panticin gözaltına alınmasının ardından Kosovalı Sırplar ülkenin kuzeyine barikatlar kurmuş, AB Hukukun Üstünlüğü Misyonu (EULEX) gece devriyesi sırasında saldırıya uğradığını savunmuştu.

AB, NATO ve ABD Kosovanın kuzeyindeki gerginliğin düşürülmesi ve barikatların kaldırılması çağrısında bulunuyor.

Sırbistan, 2008de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosovayı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin normalleşmesi ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak bir yol bulmaya çalışıyor.​​​

 

 
Tarih       : 15 Aralık 2022
 
 

En iyi mobil görünüm için:

Telefonunuzda "Google Chrome" kullanınız. Uzun metinlerde en alttaki "Basitleşmiş görünümü göster" seçiniz.

Örnek seçim için tıkla!


Seda Tv, sedatv, tv seda, sedatv net, web tv izle, klip tv izle, trakya tv kanalı izle, ip tv izle, canlizle,edirnetv,kırklarelitv,tekirdagtv,balkantv,rumelitv,tv kanalı izle, internet tv izle, online tv izle, Seda tv izle,islam tv.dini belgesel,balkanla

 

Tüm Hakları Saklıdır. | All Rights Reserved |Copyright SEDATV © 2020

 SEDA TV  

 Baki kalan gök kubbede hoş bir seda imiş

 

 

 

Mobil Sürüme Geçiş